Suitsusaunanädal Haanjamaal toimub augusti teisel nädalal

sannanatal2017 piltNeljapäev, 10. august

Kell 11 VIHTLEMISE ÕPITUBA MOOSKA TALUS. Neljapäeviti peetakse suitsusaunas kombeid ja ravitsetakse. Räägime vihtadest ja vihtlemisest, teeme endale vihad, harjutame peamisi vihtlemisvõtteid, töötoa lõpetuseks lähme suitsusauna ja vihtleme mõnuga ja väega. Töötoa kohtade arv on piiratud, osalemiseks palun pane ennast kirja. Osalemistasu 25€.

Reede, 11. august

Kell 10 SUITSUSAUNA KERISE EHITAMISE ÕPITUBA Väike-Palomäe talus Hämkoti külas. Töötoas laome kerise võlvid, korjame kerisekivid ja lappame kivid kerisele. Põnevat toimetamist on naistele ja lastele. Töötoa kohtade arv on piiratud, osalemiseks palun pane ennast kirja. Osalemistasu 15€ täiskasvanu.

Kell 19 ILOÕDAK Tuulepesa talus Plaksi külas. Sannah sündünü helü ja muusika vaheldub Tõnis Viidu tekstidega. Kontsert on tasuta, kaasa soovitame võtta piknikukorvi.

Loe edasi: Suitsusaunanädal Haanjamaal toimub augusti teisel nädalal

24. ja 25. märtsil peetakse Leedus suitsusauna vaimse pärandi alast koostööplaani

Vabalyne suitsusauna eesMoodsa linliku elustiili levimisel vajavad inimesed üha enam rahulikku lõõgastumist, hingepidet, sidet esivanematega, juuri ja kohta, kus ennast hästi tunda. Suitsusaun on ajast aega põhjamaade inimestele just selline ihu ja hinge helgeks saamise koht olnud. Paraku on palju põlistest suitsusaunaga seotud osakustest, kommetest ja tavadest unustatud. Just see tõttu sai Vana Võromaa suitsusaunaga seotud  vaimne pärand 2014. aastal kantud UNESCO maailmapärandi esindusnimekirja.

Saunapärandi meelde tuletamine ja teadvustamine rikastab meie maailmatunnetust. Soomes, Eestis, Lätis ja Leedus on suitsusauna kultuur olnud sarnane. Igas kogukonnas mäletatakse ja on tänaseni säilinud mingi osa kombestikust. Näites Soomlased on järjepidevalt saunas verikuppu pannud, Lätlastel on heal järjel erinevate taimede pruukimine saunas ja Leedukatel on tugev vihtlemiskultuur. Suitsusauna kultuur on põhjamaade ühine rikkus, mille püsima jäämine on meie ühine vastutus.

Loe edasi: 24. ja 25. märtsil peetakse Leedus suitsusauna vaimse pärandi alast koostööplaani

Pööripäev Mooska suitsusaunas

 

Kerli mooska sannan kaanupaiv2016Talvise pööripäeva saunast Mooska talus saate osa videoklipi vahendusel. Võromaa suitsusauna ja vanemat kombestikku tutvustab videoklipp Visitestonia kodulehel:  http://www.visitestonia.com/en/why-estonia/winter-solstice

 

Jõulude ajaks, mida Võromaal on nimetatud talvõ- vai talsipühis,  on kätte jõudnud aasta kõige pimedam aeg. Aga sel ajal on talvine pööripäev, võro keeles käänüpäiv, mil päike pöörab end jälle suurema kaarega käima.

 

Võromaal on läbi aja olnud tavaks, et enne pühi või tähtsaid päevi käiakse saunas – siis on hea puhta ihu ja hingega muutusele vastu minna. 

 Uudise vahendas Külli Eichenbaum

 

Suitsusaun: Tamara Habichti uurimusest maailmapärandini

naki sauna pilt seminari teate juurdeSeminar

Suitsusaun: Tamara Habichti uurimusest maailmapärandini

On asju, mille säilitamist tulevaste põlvkondade jaoks peame tähtsaks. Üheks selliseks nähtuseks on suitsusaun koos saunakombestikuga. 16. detsembril 2016 arutlevad uurijad ja praktikud Eesti Rahva Muuseumis (Muuseumi tee 2, A-sissepääs) toimuval seminaril  „Suitsusaun: Tamara Habichti uurimusest maailmapärandini“ erinevatel suitsusauna pärandi teemadel.

Pärast seminari, õhtul kella kuue paiku lähme Piusa jõe Ürgoru Puhkekeskuse SUITSUSAUNA   http://www.puhkemaja.ee/, sööme koos õhtust ja räägime suitsusaunast.

Sauna tuleku soovist anna teada hiljemalt 13.12.2016 : Eda Veeroja, +372 5032341, See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Loe edasi: Suitsusaun: Tamara Habichti uurimusest maailmapärandini

Haanjamaa suitsusaunanädal 2016

Sellesuvine suitsusaunanädal on augusti teisel nädalal. Oppus

Neljapäev, 11. august  

Kell 11 saunateemaline pärimusmeditsiini õpituba Mooska talus.

Saunaskäigu ajal rakendame õpitud oskusi. Osalus 25€ inimene.

Reede, 12. august  

Kell 11  Mida teha päästmist vajava suitsusaunaga.

Õpituba Aivar Jallai juhendamisel Väike-Palomäe talus Hämkoti külas Haanjamaal. Põnevat toimetamist on ka naistele ja lastele.

Osalus 15€ täiskasvanu. 

Kell 19 ILOÕDAK Plaksi küla Tuulepesa talus.

 

Loe edasi: Haanjamaa suitsusaunanädal 2016

FaLang translation system by Faboba