20. ja 21. oktoobril kohtuvad Mooska talus suitsusauna sõbrad

Sann uut sannaliisi. Pilt: Martin Mark.

Soome 100 sündmuste sarjas kohtuvad Soome, Eesti ja Leedu suitsusauna sõbrad 20. oktoobril Mooska talus. Ikka selleks, et saada kokku ja rääkida suitsusauna vaimset pärandist, sauna ja tervise vastastikusest mõjust ja muidugi käia pikalt ja mõnuga suitsusaunas.

Saunapärandi meelde tuletamine ja teadvustamine rikastab meie maailmatunnetust. Soomes, Eestis, Lätis ja Leedus on suitsusauna kultuur olnud sarnane. Igas kogukonnas mäletatakse ja on tänaseni säilinud mingi osa kombestikust. Näites Soomlased on järjepidevalt saunas verikuppu pannud, Lätlastel on heal järjel erinevate taimede pruukimine saunas ja Leedukatel on tugev vihtlemiskultuur. Suitsusauna kultuur on põhjamaade ühine rikkus, mille püsima jäämine on meie ühine vastutus.

Loe edasi: 20. ja 21. oktoobril kohtuvad Mooska talus suitsusauna sõbrad

Soome Saunatuur Kekkoneni saunas ja Mooska savvusannas

 

 Mooska sanna man. Pilt: Kärt Salumets.Tähistame Soome 100 juubeliaastat ka saunas! Saunatuur peatub oktoobris Kagu-Eestis. Kutsume kohale soomlasi, Soome sõpru ja sauna sõpru. Saunatama tuleb ka Rahvusvahelise Saunaliidu president Risto Elomaa.

Kekkoneni saun Käärikul N 19.10.2017 kl 18

Käime saunas Käärikul, "Kekkoneni saunas", mis sai kuulsaks 1964. aastal Kekkoneni visiidi tõttu. Võta kaasa vastavalt soovile ujumisriided või saunalina, saunatame segasaunas. Aadress: Kääriku Spordikeskus, Kääriku küla, Otepää

Mooska savvusann Haanjas R 20.10.2017 kl 17

Mooska talu suitsusaun ehk savvusann on ehe kogemus Kagu-Eesti suitsusaunatraditsioonist, mis on liidetud UNESCO vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja. Perenaine Eda Veeroja jutustab suitsusauna pärimusest, suupisteks on traditsioonilisel viisil suitsusaunas suitsutatud liha. Naistele ja meestele on eraldi suitsusaun.

Aadress: Haanja küla, Mooska talu, Haanja vald

Loe edasi: Soome Saunatuur Kekkoneni saunas ja Mooska savvusannas

Suitsusaunanädal Haanjamaal toimub augusti teisel nädalal

sannanatal2017 piltNeljapäev, 10. august

Kell 11 VIHTLEMISE ÕPITUBA MOOSKA TALUS. Neljapäeviti peetakse suitsusaunas kombeid ja ravitsetakse. Räägime vihtadest ja vihtlemisest, teeme endale vihad, harjutame peamisi vihtlemisvõtteid, töötoa lõpetuseks lähme suitsusauna ja vihtleme mõnuga ja väega. Töötoa kohtade arv on piiratud, osalemiseks palun pane ennast kirja. Osalemistasu 25€.

Reede, 11. august

Kell 10 SUITSUSAUNA KERISE EHITAMISE ÕPITUBA Väike-Palomäe talus Hämkoti külas. Töötoas laome kerise võlvid, korjame kerisekivid ja lappame kivid kerisele. Põnevat toimetamist on naistele ja lastele. Töötoa kohtade arv on piiratud, osalemiseks palun pane ennast kirja. Osalemistasu 15€ täiskasvanu.

Kell 19 ILOÕDAK Tuulepesa talus Plaksi külas. Sannah sündünü helü ja muusika vaheldub Tõnis Viidu tekstidega. Kontsert on tasuta, kaasa soovitame võtta piknikukorvi.

Loe edasi: Suitsusaunanädal Haanjamaal toimub augusti teisel nädalal

24. ja 25. märtsil peetakse Leedus suitsusauna vaimse pärandi alast koostööplaani

Vabalyne suitsusauna eesMoodsa linliku elustiili levimisel vajavad inimesed üha enam rahulikku lõõgastumist, hingepidet, sidet esivanematega, juuri ja kohta, kus ennast hästi tunda. Suitsusaun on ajast aega põhjamaade inimestele just selline ihu ja hinge helgeks saamise koht olnud. Paraku on palju põlistest suitsusaunaga seotud osakustest, kommetest ja tavadest unustatud. Just see tõttu sai Vana Võromaa suitsusaunaga seotud  vaimne pärand 2014. aastal kantud UNESCO maailmapärandi esindusnimekirja.

Saunapärandi meelde tuletamine ja teadvustamine rikastab meie maailmatunnetust. Soomes, Eestis, Lätis ja Leedus on suitsusauna kultuur olnud sarnane. Igas kogukonnas mäletatakse ja on tänaseni säilinud mingi osa kombestikust. Näites Soomlased on järjepidevalt saunas verikuppu pannud, Lätlastel on heal järjel erinevate taimede pruukimine saunas ja Leedukatel on tugev vihtlemiskultuur. Suitsusauna kultuur on põhjamaade ühine rikkus, mille püsima jäämine on meie ühine vastutus.

Loe edasi: 24. ja 25. märtsil peetakse Leedus suitsusauna vaimse pärandi alast koostööplaani

Pööripäev Mooska suitsusaunas

 

Kerli mooska sannan kaanupaiv2016Talvise pööripäeva saunast Mooska talus saate osa videoklipi vahendusel. Võromaa suitsusauna ja vanemat kombestikku tutvustab videoklipp Visitestonia kodulehel:  http://www.visitestonia.com/en/why-estonia/winter-solstice

 

Jõulude ajaks, mida Võromaal on nimetatud talvõ- vai talsipühis,  on kätte jõudnud aasta kõige pimedam aeg. Aga sel ajal on talvine pööripäev, võro keeles käänüpäiv, mil päike pöörab end jälle suurema kaarega käima.

 

Võromaal on läbi aja olnud tavaks, et enne pühi või tähtsaid päevi käiakse saunas – siis on hea puhta ihu ja hingega muutusele vastu minna. 

 Uudise vahendas Külli Eichenbaum

 

FaLang translation system by Faboba