24. ja 25. märtsil peetakse Leedus suitsusauna vaimse pärandi alast koostööplaani

Vabalyne suitsusauna eesMoodsa linliku elustiili levimisel vajavad inimesed üha enam rahulikku lõõgastumist, hingepidet, sidet esivanematega, juuri ja kohta, kus ennast hästi tunda. Suitsusaun on ajast aega põhjamaade inimestele just selline ihu ja hinge helgeks saamise koht olnud. Paraku on palju põlistest suitsusaunaga seotud osakustest, kommetest ja tavadest unustatud. Just see tõttu sai Vana Võromaa suitsusaunaga seotud  vaimne pärand 2014. aastal kantud UNESCO maailmapärandi esindusnimekirja.

Saunapärandi meelde tuletamine ja teadvustamine rikastab meie maailmatunnetust. Soomes, Eestis, Lätis ja Leedus on suitsusauna kultuur olnud sarnane. Igas kogukonnas mäletatakse ja on tänaseni säilinud mingi osa kombestikust. Näites Soomlased on järjepidevalt saunas verikuppu pannud, Lätlastel on heal järjel erinevate taimede pruukimine saunas ja Leedukatel on tugev vihtlemiskultuur. Suitsusauna kultuur on põhjamaade ühine rikkus, mille püsima jäämine on meie ühine vastutus.

Loe edasi: 24. ja 25. märtsil peetakse Leedus suitsusauna vaimse pärandi alast koostööplaani

Pööripäev Mooska suitsusaunas

 

Kerli mooska sannan kaanupaiv2016Talvise pööripäeva saunast Mooska talus saate osa videoklipi vahendusel. Võromaa suitsusauna ja vanemat kombestikku tutvustab videoklipp Visitestonia kodulehel:  http://www.visitestonia.com/en/why-estonia/winter-solstice

 

Jõulude ajaks, mida Võromaal on nimetatud talvõ- vai talsipühis,  on kätte jõudnud aasta kõige pimedam aeg. Aga sel ajal on talvine pööripäev, võro keeles käänüpäiv, mil päike pöörab end jälle suurema kaarega käima.

 

Võromaal on läbi aja olnud tavaks, et enne pühi või tähtsaid päevi käiakse saunas – siis on hea puhta ihu ja hingega muutusele vastu minna. 

 Uudise vahendas Külli Eichenbaum

 

Suitsusaun: Tamara Habichti uurimusest maailmapärandini

naki sauna pilt seminari teate juurdeSeminar

Suitsusaun: Tamara Habichti uurimusest maailmapärandini

On asju, mille säilitamist tulevaste põlvkondade jaoks peame tähtsaks. Üheks selliseks nähtuseks on suitsusaun koos saunakombestikuga. 16. detsembril 2016 arutlevad uurijad ja praktikud Eesti Rahva Muuseumis (Muuseumi tee 2, A-sissepääs) toimuval seminaril  „Suitsusaun: Tamara Habichti uurimusest maailmapärandini“ erinevatel suitsusauna pärandi teemadel.

Pärast seminari, õhtul kella kuue paiku lähme Piusa jõe Ürgoru Puhkekeskuse SUITSUSAUNA   http://www.puhkemaja.ee/, sööme koos õhtust ja räägime suitsusaunast.

Sauna tuleku soovist anna teada hiljemalt 13.12.2016 : Eda Veeroja, +372 5032341, See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Loe edasi: Suitsusaun: Tamara Habichti uurimusest maailmapärandini

Haanjamaa suitsusaunanädal 2016

Sellesuvine suitsusaunanädal on augusti teisel nädalal. Oppus

Neljapäev, 11. august  

Kell 11 saunateemaline pärimusmeditsiini õpituba Mooska talus.

Saunaskäigu ajal rakendame õpitud oskusi. Osalus 25€ inimene.

Reede, 12. august  

Kell 11  Mida teha päästmist vajava suitsusaunaga.

Õpituba Aivar Jallai juhendamisel Väike-Palomäe talus Hämkoti külas Haanjamaal. Põnevat toimetamist on ka naistele ja lastele.

Osalus 15€ täiskasvanu. 

Kell 19 ILOÕDAK Plaksi küla Tuulepesa talus.

 

Loe edasi: Haanjamaa suitsusaunanädal 2016

Õppepäev lasteaedade keelepesade õpetajatele Sepa talus

 

sanna koetas martin mark2016Laupäeval, 30.04.2016 on Võromaal Tilgu külas Sepa talus (Rõuge kihelkond) suitsusauna õppepäev lasteaedade keelepesade õpetajatele. Hommikupoole tutvutakse pererahvaga ja taluga, sepp Peeter Reemann kõneleb talust, sepikojast ja saunast. Edasi läheb jutt inimese maailmapildile ning seostele loodusega, kõneleme saunast inimese eluringis, arutame, mismoodi siis saab suitsusaunas puhtaks nii inimese ihu kui hing. Juttu võtab eest Mikk Sarv

Ennelõunal käime Kahrila järve ääres Hinni tsälkorus allika juures. Kõneleme allikatest, allikavee kasutamisest, pärimusest seoses allikatega. Retke juhatavad Mikk Sarv ja Kristel Vilbaste.

Pealelõunal näitab peremees sepatööd, sepa tööriistu ja soovijad saavad sepatööd oma kätega proovida. Kuni saunaminekuni kõnelevad Eda Veeroja ja Külli Eichenbaum vanadest ning praegusaegsetest saunakommetest. Saunas jagab juhatusi Eda Veeroja. Peale sauna saab hinge tõmmata ning puhata kas toas või õues lõkke juures. 

Loe edasi: Õppepäev lasteaedade keelepesade õpetajatele Sepa talus

FaLang translation system by Faboba