Suitsusaunade loendus
Vana–Võromaa suitsusaunatava on UNESCO vaimse kultuuripärandi esindusnimekirjas aastast 2014. Nüüd, kümme aastat hiljem, on kohane uurida, kui elujõuline on suitsusaun meie igapäevaelus ja kultuuris. Loome koos ülevaate suitsusaunadest Eestis. Pane oma suitsusaun kirja siin. Ankeet tuleb täita ühekorraga ja ära saata, vahepeal salvestada ei saa. Vaata enne täitmist ankeet läbi ja otsi üles pilte oma saunast. Juhendit ankeedi täitmise kohta saad vaadata SIIT.
Ankeedi täitmine
Seletuskiri suitsusaunade loenduse kohta
Vana-Võromaa suitsusaunatava on UNESCO vaimse kultuuripärandi esindusnimekirjas aastast 2014, aga puudub hea ülevaade suitsusaunade kasutusest praegusaja Eestis. Arvatakse, et Eestis on 2000–4000 suitsusauna.
13.02.2024 seisuga on ehitisregistrisse kantud 234 suitsusauna (https://livekluster.ehr.ee/ui/ehr/v1/detailsearch/BUILDINGS_SEARCH), millest vanima kasutuselevõtu aasta on 1805 (Truuta küla, Urvaste kihelkond), 59 püstitamisel suitsusauna (https://livekluster.ehr.ee/ui/ehr/v1/detailsearch/BUILDINGS_SEARCH); 2 kavandatavat suitsusauna ja 6 lammutatud suitsusauna. Registri andmed on mittetäielikud, sest alla 20 m2 hooned ja rajatised ei ole seal kirjas.
www.saunatee.ee näitab 53 ja www.puhkaeestis.ee 48 külastajaid saunatavat suitsusauna (andmebaasid osalt kattuvad).
Vana-Võromaa suitsusaunade koostöökogu andmekogus on teadmisi üle 300 Vana-Võromaal asuva suitsusauna kohta (haldaja Külli Eichenbaum, Võru Instituut). Suitsusaunade uurijad Epp Margna ja Toomas Kalve on 2000-ndate alguses pildistanud ja üles joonistanud veel 200 suitsusauna (osalt kattuvad eespool nimetatud andmekoguga), millest valik on avaldatud raamatus „Mi uma savvusann“ (Epp Margna, 2012, Võro Selts VKKF).
Käesoleva uuringu käigus soovitakse saada täpsem ülevaade suitsusaunade arvust, asukohtadest ja kasutuse sagedusest ning ka suitsusaunatavadest. Saadud andmeid saab võrrelda Tamara Habichti uurimusega 1960-ndatel, mis on avaldatud raamatus „Eesti saun“ (Tamara Habicht, 1972, Valgus). Praeguste andmete võrdlused ajaga kaks-kolm põlvkonda tagasi annavad meile teadmise, kuidas on saunakombestik ajas ning ruumis muutunud. Andmestik aitab seada ka selgemalt sihte kombestiku alleshoidmiseks.
Uuringu läbiviija on Vana-Võromaa suitsusaunade koostöökogu, andmekogu haldaja on Võru Instituut, andmekogu kaardirakenduse loomisel tehakse koostööd Maa- ja Ruumiametiga.
Töörühm:
Külli Eichenbaum, pärimuse uurija, tel 5661 1924, kylli.eichenbaum@gmail.com
Marko Puksing, saunapraktik, tel 511 7446, marko.puksing@ut.ee
Eda Veeroja, Mooska talu perenaine, tel 503 2341, eda.veeroja@gmail.com
Märka, tunnusta, saa teadlikuks meie rikkusest, meie suitsusaunakultuurist. Räägi oma laste ja lastelastega suitsusaunast ja kaasa nad selle uuringu andmete kogumisse ja edastamisse.
Küsitlusest ja andmekaitsest
Loenduse eesmärk on saada ülevaade Eesti suitsusaunade arvust, asukohtadest ja kasutuse sagedusest ning saunatavadest. Andmestiku põhjal saab hinnata suitsusaunakombestiku elujõulisust meie igapäevaelus ja kultuuris.
Suitsusaunade loendamiseks ning kommete uurimiseks oleme koostanud küsimustiku, mida saab täita veebis, aga võimalus on täita ka paberankeet või saata vastused e-posti teel.
Loenduse käigus küsitakse esmalt suitsusauna asukohta, sauna ehitamise aega ja päritolu või ajalugu. Vastaja ise otsustab, kas soovib seda infot avaldada suitsusaunade kaardirakenduses Maa- ja Ruumiameti kaardiserveris või jääb see teave mittenähtavaks. Edasised küsimused on seotud pere saunakombestikuga ja need vastused jäävad ainult uurijate kasutusse, neid ei seota sauna asukohaga kaardil. Andmete paremaks tõlgendamiseks küsitakse vastaja vanust ja sugu, muid isikuandmeid saunaloendusel ei vajata.
Küsitluse lõpuosas on vastajal võimalus aidata kaasa saunade loendamisel ja jätta ka oma kontaktandmed, et uurijad saaksid vajadusel ühendust võtta.
Loenduse käigus kogutud andmeid hoitakse elektroonilisel kujul Võru Instituudis, kaardiga seotav osa andmetest dubleeritakse Maa- ja Ruumiameti kaardiserveris. Andmete hoidmisel ning kasutamisel lähtutakse õigusaktidest, asutuste vahel sõlmitud lepingutest ning teadusuuringute headest tavadest. Andmestiku põhjal tehtavate analüüside kokkuvõtetes esitatakse info selliselt, et seoseid konkreetsete saunadega pole võimalik välja lugeda.
Saunade loenduse ja uuringu andmestikuga seotud küsimustes on vastutav isik Võru Instituudi teadus- ja arendusosakonna juhataja Külli Eichenbaum.