Savvusann logo

Suitsusauna kütmisestSuitsusauna headus oleneb suuresti sellest, kui hästi on saun köetud. Iga saun on natuke erinev ja sauna kütmist toimetagu ikka keegi pererahvast. Vanemal ajal oli saunakütmine peres elavate vanemate naisterahvaste töö. Tänapäeval ei pruugi see tava enam paika pidada, aga igal saunal on kindel kütja küll.

Suitsusauna kütmisel on oma põhitõed, mida tuleks kütmist alustades silmas pidada.

  • Kui sa pole kunagi sauna kütnud, siis esimesel korral ära küta liiga suuri ahjutäisi. Paari-kolme saunakütmise järel oled selgeks saanud, kui palju puid korraga ahju panna ja mitu ahjutäit kütta, et saun soojaks saaks. Talvel kulub aega ja puid rohkem, suvel vähem.
  • Sauna kütku algusest lõpuni üks inimene, poole kütmise ajal ei ole õige kütjat vahetada. Saunakütmiseks peab aega olema, kiirustada sellega ei saa. Kütmine võib olenevalt saunast ja ilmast võtta aega kolm kuni viis tundi ning selle ajaga põleb ära kolm-neli ahjutäit puid.
  • Kui saunas on suitsuava või tuulutusluuk, tuleb see kütmise alguses lahti teha.
  • Esimene ahjutäis olgu tagasihoidlik. Kütmisel on eelistatud lepapuu.
  • Puid tuleb juurde panna siis, kui eelmise jao puude põlemine on lõpukorral.
  • Kui saun hakkab „suitsu sööma”, see tähendab, et tekib selge suitsupiir umbes meetri kõrgusele põrandast, siis pane sauna uks kas päris kinni või jäta praokile. Suitsupiiri tekkimine näitab, et kütmisega on jõutud enam-vähem poole peale.
  • Kui viimane ahjutäis on ära põlenud, sega söed hoolikalt läbi ja vaata, et koldesse ei oleks jäänud ühtki pooleldi põlenud tukki. Siis pane suitsuavad kinni ja jäta saun tunniks või poolteiseks ootele. Mõnel pool peetakse õigeks söed, kui need on peaaegu kustunud, koldest hoopis välja võtta ja välja viia. See on oluline ennekõike talvel, siis ei tulevat sauna karmu.
  • Kui saun on pärast kütmist tunnikese selginud, tuleb lava ja põrand üle pühkida, tahmunud aken sooja veega puhtaks pesta ja kerisele nn karmuleili visata. See leil lastakse poikvel uksest välja. Seejärel tuulutatakse sauna mõni minut ja pannakse uksed jälle kinni. Nüüd on paras aeg ka saunavihad kuuma vette ligunema panna.
  • Näita saunalistele, kuhu ja kuidas panna rõivad ning karastusjoogid. Purjus peaga sauna ei minda.
  • Saun on meie rahva jaoks püha koht ja seda peab austama.

Kui saunas on korralik keris, kütmiseks on võtta õiged puud ja kütja tunneb tööd, saab kindlasti „magus” saun: sisse astudes on soojus ühtlane ja kuiv, silmad ei hakka vingust kipitama ning kurgus pole karedat köhatunnet. Sellises saunas on hea tervist kosutada, mitu korda leili võtta ning vihelda.