Savvusann logo

Avaldatud: 16 juuli, 2019

1.-4. augustil peetakse Mooste mõisa ümbruses suitsusaunapäevi – see on lisaprogramm Eesti Filharmoonia Kammerkoori muusikalavastusele „Suidsusannasümfonia“. Saunapäevadel saab käia suitsusaunas, ekskursioonil, kuulata loenguid ja osaleda saunakütmise ja vihategemise töötubades. Veel on võimalik vaadata näitust suitsusaunakultuurist, teha pilti vihakõne-puldis ja proovida suitsusauna virtuaalreaalsust.

„Suitsusaunapäevad aitavad UNESCO vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja kantud suitsusaunakultuuri märgata. Saunaomanikud saavad teada, missugune väärtus nende õuenurgas seisab ning külalised õpivad meie saunakultuuri tundma,“ räägib suitsusaunapäevade programmijuht Egle Vodi ja selgitab veel: „Suitsusaunapäevad on mõeldud peredele ja sõpruskondadele. Väga oodatakse ka lapsi, sest kuidas muidu saavad peale kasvada uued suitsusaunasõprade põlvkonnad.“

Suitsusaunapäevade huvireisidel külastatakse Mooste kandi suitsusaunu ja seal räägitakse, kuidas saunu ehitatakse. Suuremad saunahuvilised saavad aga ka saunas käia. Kokku pakub 7 suitsusaunaomanikku võimalust saada osa oma pere saunakommetest ühise saunaskäigu ajal. Egle Vodi selgitab, et iga saun on eriline ja igas paigas natuke isemoodi saunakombed. Ta kutsub üles külalisi saunade pererahvast austama: „Sauna mineja peab arvestama, et läheb teistele külla. Tegemist ei ole vahendatud turismiteenuse, vaid külaskäiguga lahkete saunaomanike juurde,“ ütleb Egle Vodi.

Osa suitsusaunapäevade tegemisi, kaasa arvatud avatud suitsusaunades käimine, on väikese tasu eest ja eelregistreerimisega. Saunapäevade programm on väljas kodulehel savvusann.ee. Avatud suitsusaunade kohta võib Facebookis lehelt „Suidsusannasümfoonia melu“ leida põnevad tutvustused.

Suitsusaunapäevad toimuvad samal ajal Eesti Filharmoonia Kammerkoori lavastusega „Suidsusannasümfoonia“. Selles muistsest suitsusaunakombestikust ajendatud muusikalavastuses elustuvad loomis- ja kangelaslood olnud aegadest. Teos avab ukse teise reaalsusse ja viib vaatajad kaasa müütilisse esiaega, kus kivid olid veel pehmed ja saunas loodi terve maailm.

 Lisainfo ja registreerumine saunadesse ja ekskursioonidele:

Egle Vodi

Suitsusaunapäevade programmijuht

Tel 5166684, egle.vodi@gmail.com