Savvusann logo

Avaldatud: 2 oktoober, 2014

Hiiumaa muuseum

Sel suvel tutvustas Hiiumaa muuseum oma suitsusauna ja sellega seotud kombeid.

19. juulil kõneldi ja uuriti  Mihkli talumuuseumi sauna juures, mis on suitsusaun ja kuidas seda kasutatakse. Helgi Põllo kõneles muuseumi sauna ajaloost, vaadati sauna ehituslikke eripärasid, õpiti kohaliku meistri juhatusel saunavihta tegema ja kõneldi saunatavadest. Kohal olid ka võrokesed, kes oma saunakombeid tutvustasid. Põgusa ülevaate käigus leiti kahe piirkonna erinevusi nii sauna ehituslikus küljes kui ka kombestikus. Eripärane oli ka saunaviha köitmise viis – viht seoti kokku kasevitsaga. Sellist vihaköitmise viisi Võromaal tänapäeval kasutusel pole näinud.

Soera talumuuseumVõrokesed käisid vaatamas ka Soera talumuuseumi suitsusauna, mis hiljuti oli uue katuse saanud. Soera sauna köetakse üsna tihti, sest suitsusaunas käimise võimalust pakub see muusem oma teenuste hulgas ja soovijaid jagub.

Mihkli talumuuseumi saunas toimusid juuli lõpus (24. -27. juuli)  ka suitsusauna päevad, kus  muuseumi sauna köeti, sai saunas käia ning kohalikke suupisteid ja elavat koduõlut mekkida. Augustikuus filmiti selles muuseumis üks saunalugu ETV  Prillitoosi saate jaoks. Saade oli eetris 21. septembril, seda saab järelvaadata ETV kodulehel:
http://etv.err.ee/v/elusaated/prillitoos/saated/487326d2-5540-4c72-a4db-5ff886804f8b    (saunalõik on saates minutitel 35-45).

Ülevaate koostas Külli Eichenbaum