Savvusann logo

Avaldatud: 5 november, 2020

Võro keele nädalal sai valmis Vana-Võromaa savvusanna teemaline võru-eestikeelne seinakalender aastaks 2021.

Kalendri pildivalik viib meid aastaringsele retkele mööda suitsusaunaga seotud tegevusi. Lisaks vihtlemisele ja saunatamisele on pilte sauna kütmisest, vee ja puude toomisest sauna, viha tegemisest, liha suitsutamisest saunas, talvel kuumast saunast jääaugus käimisest, peale sauna hinge tõmbamisest. Tähtis oskus on ka suitsusauna ehitamine ning ehituseks vajalike palkide metsast väljatoomine.

Fotode autor on Andres Treial, fotode valik on tehtud 2019. aastal loodud fotonäituse “Mõskmisõ luuminõ” piltidest. Praeguseni ringi rändav näitus kõneleb loo Vana-Võromaa inimestest, kellele on suitsusaun igapäevase elu tavapärane osa.

Kalendris on kuude ja nädalapäevade nimetused nii võru- kui eesti keeles, kirjas on riigipühad, pööripäevad, kuufaaside muutumised, võrokestele olulised rahvakalendri tähtpäevad. Kalendri igal kuul on kirjas üks rahvasuust pärit võrukeelne ütlus.

Kalendri tegemist korraldab Võru Instituut. Seinakalendrit saab osta ja tellida Võru Instituudis (Tartu tn 48, Võru) või e-poes Uma Puut:

https://umapuut.ee/toode/2021-aasta-seinakalender-suitsusaunakombestiku-piltidega/

Võru-eestikeelsete kalendrite valik on laiem, huviline leiab nii kalendrid kui pildivaliku e-poest kalendrite tellimise lingilt.

Täpsem info:

Külli Eichenbaum

Uma Puut

kylli.eichenbaum@gmail.com

tel 56611924