Savvusann logo

Avaldatud: 12 mai, 2014

Võrokesed Vabaõhumuuseumis saunapäeval

Esimesel mail toimus Eesti Vabaõhumuuseumis SUUR SAUNAPÄEV, kus sai tutvuda erinevate Eesti paikade ja ajastute saunakommetega. Saunapäeva ideele andis hoogu asjaolu, et Võrumaa suitsusaunakombestik on esitatud UNESCO vaimse kultuuripärandi nimistusse kandmiseks.

Suitsusaunu köeti muuseumis Pulga ja Jüri-Jaani taludes. Köstriaseme talu perenaine küttis reheahju ja saunaleili sai võtta sealsamas rehetares – Läänemaa taludes ei olnud eraldi saunu, seal viheldigi rehetares. Roosta talu suitsusaunas oli saunas ravimise töötuba, terviseparandamisest rääkis eesti pärimusmeditsiini asjatundja Alar Krautman.

Võrumaalt Rõuge kihelkonnast muuseumisse toodud Sepa talu hoovil tutvustasid võrokesed omakandi saunatavasid. Sepa sauna küll kütta ei saanud, aga sauna sai uudistada ning eesruumis pingil istudes vaadata arvutist filmi Võromaa suitsusaunadest ning saunakommetest.

Taluhoovil oli Ööbiksaare palkmaja ehitusmeister Aivar Jallai ette võtnud palgikoorimise töö ning huvilised said proovida, kuidas käib liimeistriga palgi koorimine. Meistrilt sai küsida ka sauna ehitamise kohta.

Välja laudadele oli üles seatud näitus-müük Võromaa käsitööliste tehtud sauna-asjadest. Maitsta ja osta sai Mooska talu saunas suitsutatud liha. Pillimees Henrik mängis lõõtspillil lugusid, mis meelitas uudishimulikke Sepa talu juurde.

Keskpäeval toimunud jututubades kõnelesid Eda ja Urmas Veeroja suitsusauna kütmisest, vihtade tegemisest, saunas liha suitsutamisest, juttu oli ka saunatavadest vanal- ning praegusel ajal. Veel sai lahendada saunaviktoriini, uurida saunaraamatut, küsida infot Vana Võromaa suitsusaunadega turismitalude kohta. Pulga talu rehetoas avati Võromaa suitsusaunade näitus “Savvusann – mi umma sann“. Näitus jääb avatuks mai kuu jooksul.

Vabaõhumuuseumi peatee ääres laadal olid võrokesed esindatud Uma Meki söögikraamiga. Osta sai leiba-saia, kitsejuustu, kama, küpsiseid, mahlu, marja-krõpse – kõik korralik Võromaa kaup.

Võrokeste osalemist Vabaõhumuuseumi saunapäeval toetasid Eesti Kultuurkapital, Võru maavalitsus ja Vana Võromaa kultuuriprogramm. Saunapäeva korraldas SA Eesti Vabaõhumuuseum.

Info: Külli Eichenbaum kylli.eichenbaum@wi.ee