Savvusann logo

Avaldatud: 4 June, 2023

2023. aasta on Eestis kuulutatud sauna-aastaks. Eesti Rahvaluule Arhiiv ootab saunasõpradelt lugusid, mis kajastavad erinevaid kogemusi, räägivad saunatamise kombestikust, saunast kui tervendavast rituaalist, lugusid, mis kajastavad saunavestlusi ja koosviibimisi, erinevat pärimust ning uskumusi, kus saun on saanud püha paiga oreooli.

„Saun on paik, mis ikka olnud pärimuslikult kahe maailma piiril“, ütles üks kogumise eestvedajaid, Eesti Rahvaluule Arhiivi juhataja Risto Järv. „Ka meie ei piiritle väga täpselt, mis see saunalugu olla võib. Ootame lugusid saunast kui ka lugusid, mis on kuuldud või räägitud saunas, võivad olla nii õpetlikud kui naljakad ning ka südamesse läinud tõsisemad lood. Saunas räägitud lugu võib puhastada, nii nagu puhastab saun – ootame ka neid lugusid.“

Saunalugusid kogutakse muuseumide ühises veebikeskkonnas rahvalood.ee – nii on kõik kirjapandud lood kohe kõigile nähtavad. Teele võib saata ka rohkem kui ühe loo ning kes ei soovi, ei pea oma nime avaldama.

Võistlusel lähevad arvesse lood, mis on postitatud kuni 31. detsembrini 2023 ning varustatud autori andmetega. Kõik kogutu säilitatakse Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiivis. Parimad saunalood saavad ka premeeritud.

Saunateemalise kogumisvõistluse info ja juhised >>