Savvusann logo

Avaldatud: 10 June, 2014

30. maist – 1. juunini 2014 toimus Leedus, Trakais  XVI Rahvusvaheline Sauna Kongress, kus Võrumaa Suitsusauna koostöökogu esindasid Eda ja Urmas Veeroja Mooska talust Haanjast.

Kongressi korraldajaks on ISA (International Sauna Association) Rahvusvaheline Sauna Assotsiatsioon.

ISA (http://saunainternational.net/) on asutatud aastal 1957 Saksamaal, kuid aktiivsem rahvusvaheline tegevus  toimub aastast 1977. Organisatsiooni eesmärk on uurida sauna mõju inimeste tervisele ja populariseerida sauna järjest mitmekesisemaks muutuvas SPA maailmas. Iso president on Soomlane Risto Elomaa, kes on külastanud ka Haani Suidsusanna Nädälit aastal 2012.

Taolisi kongresse korraldatakse iga nelja aasta järel, eelmine toimus Jaapanis. Organisatsiooni liikmeteks on 15 rahvuslikku saunaorganisatsiooni. Eesti veel liikmeks astunud pole, sest Eestis ei ole loodud rahvuslikku saunaorganisatsiooni.

Kongress algas Leedus resideeriva  Soome suursaadiku vastuvõtuga Vilniuses, Soome Saatkonnas.

Reedene ettekannete päev oli töine ja huvitav.  Räägiti saunade ajaloost Leedus ja Baltikumis, vihtlemisest, kuumuse mõjust organismile, aroomide toimest saunas, saunateenuse osutamisest ärilistel eesmärkidel, Austria avalikke saunade standardist, sauna rekreatiivsest toimest spordimeditsiinis, Ameerika higitelkidest, avaldatud saunauurimuste andmebaasidest ja arutleti, kas wellness teenused on luksus või hädavajadus.

Paralleelselt ettekannetega näidati teises saalis saunateemalisi filme, sealhulgas ka võrokeste suitsusauna filmi. Meie film pälvis tähelepanu sedavõrd, et korraldajad otsustasid programmi lisada eraldi võrokeste filmi vaatamise kõigile osalejatele.

Õhtuses praktilises töötoas said osalejad jälgida 6 erinäolise ja huvitava vihtleja vihtlemist, mida kommenteeris Leedu Saunaakadeemia (Lietuviškos Pirties Akademija  http://pirtis.lt/lt/pirties-akademija)  president Rimas Kavaliauskas.

Saunelda sai Trasalis SPA-s, Soomlaste saunabussis ja Leedukate moodsas suitsusaunas.

Laupäevane hommikupoolik kujunes veelgi tempokamaks ja ka põnevamaks. Kahes saalis toimusid ettekanded ja osalised liikusid saalist saali vastavalt ettekannetele ja huvidele. Meie saime võimaluse rääkida Võrumaa suitsusauna vaimse pärimuse teekonnast UNESCO vaimse kultuuripärandi nimekirja ja meie ettekannet kogunes kuulama väga palju huvilisi. Olime sama eksootilised nagu jaapanlased.  Teise päeva ettekannetest oli huvitavaim Leedu ajaloolase Aivaras Lileika ettekanne sauna vanimast teadaolevast ajaloost Leedu aladel  3. sajandist enne Kristust.

Kongressil osales üle 130 saunasõbra, suurim oli jaapanlaste 17  liikmeline esindus.

Ettekanded avaldatakse juunikuu jooksul. Kongressi töökeeleks oli inglise keel. Ettekanded tõlgiti inglise, leedu, vene ja jaapani keelde.

Laupäeva pärastlõunal viidi kongressil osalejad Leedu Vabaõhumuuseumi Rumšiškes Leedu Saunapäevale (Pirtis Day), mis on oma 4000 osavõtjaga teadaolevalt Ida-Euroopa suurim saunaüritus.

Vabaõhumuuseumis oli köetud vene saun ja kümmekond sündmuse jaoks kohale toodud sauna, millest suurim, telk-suitsusaun mahutas sadakond leilitajat korraga. Müüdi saunakaupu, toimusid vihtlemisdemonstratsioonid, uhke oli saunamoe esitlus, jagati saunajooke ja proovida sai saunakosmeetikat.  Palju põnevat.

Pühapäeval said kongressil osalejad ennast kirja panna ühte Leedu sauna. Meie valisime loomulikult suitsusauna külastuse.  Kohapeal selgus, et köetud oli 2 moderniseeritud kerisega suitsusauna. Käisime siis ära mõlemas. Leil oli hea aga õige suitsusaun see ikka ei olnud.

Kongressi järgsed mõtted pani kirja

Eda Veeroja