Savvusann logo

Avaldatud: 18 December, 2020

17. detsembril 2020 saime rõõmsaid teateid hõimurahva soomlaste käest – soome saunakultuur arvati äsja UNESCO vaimse pärandi esindusnimekirja. Võromaa suitsusaunakombestik on samas nimekirjas 2014. aasta novembrist.

Soomes on saunatava elujõuline tänu laialdasele praktikale igas vanuserühmas ja kõikjal üle riigi. Lisaks peredele hoiavad kombeid elujõulisena saunaklubid, -ühendused ja erinevad saunakogukonnad. Saunakultuur on suurele osale soomlastest igapäevaelu lahutamatu osa millega ollakse harjunud juba väiksest peale. Saunakultuur hõlmab endas palju enamat kui lihtsalt enda pesemine. Soome saunatavades on kesksel kohal ‘löyly’ – saunakeriselt tulev leil. Samuti on oluline traditsiooni osa saunakuuma ihu jahutamine kas õues või vees ujumisega, talvisel ajal supeldakse jääaugus või veeretatakse end lumel. Vihtlemine ja saunas tervise kosutamine on soome saunakommetes olnud läbi aja.

Soomlaste saunakultuuris on võrdselt tähtsad erinevad saunatüübid –  nii elektri-, puukütte, suitsu- kui ka infrapunasaunad. Saunakultuuri osaks on saunade ehitamine huvitavatesse kohtadesse või ebatavalistest materjalidest, näiteks jääst. Liikuvad saunad on ehitatud sõidukitesse või haagistele. Soome umbes 3,3 miljonist saunast enamik on eramajades ja suvilates.

Soome saunal ja saunakultuuril on oluline osa soomlase identiteedis, saame lugeda UNESCOle esitatud taotluse kombestikku selgitavast osast. Täpsemalt saavad huvilised taotlusega tutvuda UNESCO kodulehel: https://ich.unesco.org/en/RL/sauna-culture-in-finland-01596

Saunakultuuri tutvustamisel ning edendamisel üle maailma on väga oluline roll rahvusvahelisel saunaorganisatsioonil ISA (https://saunainternational.net/), mis ühendab eri maade saunasõpru ning -praktikuid. Organisatsioon ja selle president Risto Elomaa olid toeks ning abiks ka Vana-Võromaa suitsusaunakombestiku teekonnal UNESCOsse.

Vana-Võromaa suitsusaunade koostöökogu õnnitleb ja jagab rõõmu, et Soome saunakultuur on nüüd kantud UNESCO vaimse pärandi esindusnimekirja!

UNESCO tunnustus aitab laiemalt märgata saunakultuuri olulisust ning erilisust erinevatel rahvastel ja maades. Hoolimine ja tähelepanu ning sauna-sõprade kogukonna tugev toetus annab nii võrokeste kui hõimuvellede soomlaste põlistele saunakommetele elujõudu.

 

Kokkuvõtte koostas

Külli Eichenbaum

Vana-Võromaa suitsusaunade koostöökogu