Savvusann logo

Avaldatud: 31 October, 2020

Vana-Võromaa suitsusaunu on nüüd võimalik broneerida visitvoru.ee online keskkonna kaudu
Link visitvoru lehel https://www.visitvoru.ee/broneeri_suitsusaun viib Vana-Võromaale ja näitab kohe huvilisele, millised talud ootavad saunalisi.

Võrumaa Arenduskeskuse, Võrumaa Turismiliidu ja turismitalude koostöös loodi e-keskkonnas broneerimissüsteem, mis teeb nii külastajale kui saunaperele saunaskäigu planeerimise senisest lihtsamaks. Veebilehel on iga sauna juures broneeringu valikus kohe näha, millistel päevadel on saun juba hõivatud ja millal on vabad ajad.

Oma talu suitsusauna kombestikuga kutsuvad tutvuma, saunamõnusid nautima ja end argimaailmast välja lülitama Mooska talu, Sepa talu, Tiku Puhkemajad, Hämsaare Puhketalu, Uhtjärve Ürgoru Nõiariik, Ööbikuoru Villa, Päivora talu, Vabaduse talu, Kivioru suitsusaun ja Ärni suitsusaun.

Mooska talo sannanaane Veeroja Eda om ello lihtsambas tegevä muutusega rahul:” Savvusannah käümine om alati turgutus nii iholõ ku hengele, köüdüs ummi esivanõmbide ja vahtsidõ, viil sündümädägi põlvkondiga. Hindä sisse kaehtamine. Ja nüüd taa vahtsõnõ interneti ilm jätt rohkõmp aigu sannah käümises. Sannasõbra saava parhilla esi hindäle mõnõ silmäpilguga pasligu savvusanna ja sannaao kinni panda, rahagi är massa. Mooska taloh om jo paar kuud taad proovitu ja sannalidse omma rõõmsa: är om jäänü hulka uutmist ja kirju vaihtamist.”

“Olukorraga, kus maailm on lühikese ajaga väga palju muutunud, kohanevad ka turismiteenuste pakkujad. Üha olulisemaks on saamas kontaktivaba teenus, eraldatus, tagasi juurte juurde teadmiste kogemine. Seda kõike võimaldab meie kultuuripärandist suitsusaunakombestik. Suitsusauna saab ettetellides tulla endale sobival ajal, saunaskäiku pakkuvad talud on viiruse leviku ajal hajutanud külastused ja järgivad terviseameti soovitusi”, kirjeldab Võrumaa Arenduskeskuse turismikoordinaator Kadri Moppel.

Vana-Võromaa suitsusaunakombestik on alates 2014. aastast UNESCO maailma vaimse kultuuripärandi esindusnimekirjas. Suitsusaun, lõunaeesti keeles savvusann, on Vana-Võromaal ja Setomaal igapäevases kasutuses.  Suitsusaun on tuntud eelkõige pesemise kohana, aga põlistele kohalikele peredele on saunaga seotud olulised kombed, uskumused, taiad ja oskused. Saun on sageli tervendaja ja hingepide. Suitsusaun on elustiil.

 

Lisainfo:

Kadri Moppel
Võrumaa Arenduskeskus
kadri.moppel@vorumaa.ee