Savvusann logo

Avaldatud: 28 July, 2019

Neljapäeval, 1. augustil 2019 kell 17 avatakse Mooste Veskiteatris Vana-Võromaa elavat suitsusaunakultuuri kajastav fotonäitus „Mõskmisõ luuminõ“.

Fotonäituse autor on Võrumaa juurtega fotograaf Andres Treial, idee näituse koostamiseks tuli Vana-Võromaa suitsusaunade koostöökogult.

Näituse keskmes on suitsusaunatraditsioon kui elav vaimne kultuuripärand, tänapäeva inimese suhe saunapärandiga ja selle edasi andmine ning kestmine järeltulevate põlvede hulgas. Seetõttu keskenduvadki aastatel 2018-2019 pildistatud fotod just suitsusaunakombestiku elujõulisusele Võrumaal tänasel päeval, kus saunakombestik on jätkuvalt väga oluline osa inimeste igapäevaelust.

Näitus viib meid kahekümne foto abil retkele mööda suitsusaunaga seotud valitud tegevusi alates sauna ehitamisest kuni saunaga seotud töödeni (liha suitsutamine saunas).  Nõnda näeb näitusel lisaks leili viskamisele, vihtlemisele ja saunatamisele endale ka suitsusauna ehitamiseks vajalike palkide metsast väljavedu hobustega, sauna ja kerise ehitamist ja kerisekivide hooldamist, sauna ettevalmistamist kütmiseks, vee ja puude toomist sauna, viha tegemist, talvel kuumast saunast jääauku hüppamist ja peale sauna puhkamist/hinge tõmbamist.

Fotograaf Andres Treiali sõnul oli näituse pildistamine väljakutse nii loominguliselt kui ka tehniliselt. „Pildistada tuli tehnilises mõttes ekstreemtingimustes. Saun oli ju köetud… Tõsi, nõrgemalt kui harilikult, et vastu peaksid nii saunalised kui piltnik,“ kirjeldas Treial fotolavastuste tegemise tehnilisi tagamaid.

Näitusel eksponeeritud fotode hulgast leiab nii sügisesi kui ka talviseid pilte. „Samuti oli väljakutseks pildistada talvel jääauku hüppamist, sest arvestama pidi saunaliste tervisega ja hea kaadri saamiseks tuli tegutseda ülikiirelt“, kommenteerib Treial talviste piltide tegemise raskust.

Suur ja südamlik tänu kuulub erilistele ja imelistele saunaomanikele ning saunalistele, kes fotograafi kampa võtsid!  Aitüma ja pikka leili!

  • Pered, kes avasid oma saunad lavastuste läbiviimiseks:
    Mihkel ja Kati Soon, Mark Zirk, Egle ja Lauri Linnus, Peeter Torop, Eda ja Urmas Veeroja, Väino Niitmägi ja Tiina Niitvägi-Hellamaa, Toivo Rampe.
  • Fotolavastustes jäid piltidele: Mark Zirk, Rene ja Kadri Rutov, Karep, Käsper, Kreete ja Kaur Rutov, Ergo Tisler, Tarvi Sikk, Kati ja Linda Lumiste, Anneli Kört, Loore-Eliise ja Johannes- Ruuben Kört, Priit-Kalev Parts, hobune Tayra, koer Rosin, Germain Joyet, Andres Uus, Rainer Palolill, Mikk Mustmaa, Avo Helk, Ülar ja Kersti Kõrge, Helena Uibo, Eliise Kõrge ja Aleks Kõrge, Tiiu ja Tiina Ojasaar, Matteas ja Matilde Ojasaar, Liisa ja Kaisa Linnus, Heino ja Andro Pall, Toivo Rampe ja Kati Kõrvas, Ahto Kevvai, Kalmer Vodi, Mati Treial, Urmas ja Eda Veeroja, Maria, Aleksander ja Andres Andrekson.

Fotonäitust „Mõskmisõ luuminõ“ saab näha:

1.-11. augustil 2019 Moostes Veskiteatris
12.-22. augustil 2019 Karilatsi rahvamajas Põlva Talurahvamuuseumis

19.augustist – 8.septembrini 2019. Seto Talurahvamuuseumis Värskas
8.-22. septembril 2019 Põlva Kultuurikeskuses

Jaanuaris 2020 – Võru Linnagaleriis

FB sündmus: https://bit.ly/2YklzNL

Andres Treial on elukutseline fotograaf alates aastast 2000 ja teinud koostööd enamuse Eestis ilmuvate suuremate ajalehtede ja ajakirjadega, viimastel aastatel on ta keskendunud reklaamfotodele.

Fotode autor: Andres Treial
Näitusefotode trükk: Tarmo Rämmi (Digifoto OÜ)
Fotode raamid: Tom Martens
Saatetekstide toimetajad: Kati Taal ja Külli Eichenbaum
Saatetekstides on kasutatud lõike  Uma Lehe suitsusaunateemalise jutuvõistluse 2010 lugudest ja Võro Seltsi VKKF poolt aastatel 2010 -2011 korraldatud suitsusauna perepärimuse uuringust ning raamatust „Kuiss vanal Võromaal eleti“ (Emakeele Selts, 2005).

Näituse loomist rahastasid Eesti Kultuurkapitali Rahvakultuuri Sihtkapital, Eesti Kultuurkapitali Põlvamaa ja Võrumaa ekspertgrupid, Rahvakultuuri Keskuse Vana Võrumaa pärimuskultuuri toetamise meede, Põlvamaa Omavalitsuste Liit ja Võrumaa Arenduskeskus. Näitus on valminud Võru Instituudi, Võro Seltsi VKKF ja MTÜ Kati Projektid koostöös.

Lisateave: Kati Taal, näituse projektijuht, tel 57493451, kati.taal@rahvakultuur.ee